Jak uchronić się przed wirusem na urządzeniu stacjonarnym – Windows?

Wirus umieszczony w przeglądarce może być nieznanym zainstalowanym pluginem albo zainfekowanym ciasteczkiem (cookies) w historii przeglądania stron www.

  • Wejdź w Ustawienia przeglądarki, przechodząc do zakładki z „wtyczkami/pluginami/dodatkami”;
  • Odinstaluj wszelkie dodatki, które masz zainstalowane w przeglądarce internetowej, zostawiając jedynie te, które uważasz za zaufane;
  • Wyczyść całą historię przeglądania stron.

… po wykonaniu powyższych punktów warto także skorzystać z oprogramowania antywirusowego, które przeskanuje całą zawartość urządzenia.

Jeżeli komputer zachowuje się w nieprzewidywalny sposób, należy pobrać najnowsze uaktualnienia antywirusowych baz danych. W miarę możliwości nie należy pobierać baz przy użyciu zainfekowanego komputera, lecz skorzystać z komputera znajomego lub znajdującego się w biurze, kawiarence internetowej itp. Jest to istotne, ponieważ jeżeli zainfekowany komputer jest podłączony do Internetu, wirus może wysłać ważne dane osobom trzecim lub próbować wysłać się pod wszystkie adresy zawarte w książce adresowej. Uaktualnienia programu antywirusowego można otrzymać na płycie CD-ROM od producenta oprogramowania antywirusowego lub autoryzowanego dystrybutora.

Jeśli podczas skanowania nie znaleziono żadnego wirusa a niepokojące oznaki zostały sklasyfikowane, nie ma powodów do strachu. Należy sprawdzić sprzęt i oprogramowanie zainstalowane na komputerze, pobrać łaty dla systemu Windows przy pomocy Windows Update, a także usunąć z komputera wszelkie nielegalne programy i niepotrzebne dane.

Po usunięciu infekcji należy przeprowadzić skanowanie wszystkich dysków i nośników wymiennych, które mogły zostać zainfekowane wirusem. Należy upewnić się, że program antywirusowy zainstalowany na komputerze posiada właściwą konfigurację. Zastosowanie tych środków pozwoli w przyszłości uchronić komputer przed infekcją.