Jak uchronić się przed wirusem na urządzeniu mobilnym – Android?

Jeśli masz tablet lub smartfon z systemem Android i podejrzewasz, że jest na nim wirus, wówczas istnieje prosty sposób na jego usunięcie. Wirusy na Androidzie pojawiają się najczęściej przy instalowaniu aplikacji firm trzecich. Jeśli masz pewność co do konkretnej, aby usunąć zawierającego ją szkodnika, przejdź w tryb bezpieczny i usuń zainfekowaną aplikację. Jeśli nie będzie to możliwe, może pomóc powrót do ustawień fabrycznych – wykonaj wcześniej kopię ważnych danych. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pamiętać o tym, że nie poleca się instalacji aplikacji spoza Google Play – system Android ma ustawioną domyślnie blokadę, uniemożliwiającą instalację aplikacji z innych źródeł.

Aby ochronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, sprawdź w Ustawieniach, czy w opcjach bezpieczeństwa (zabezpieczeń) jest odznaczone okienko przy Nieznanych źródłach. Jeśli jednak chcesz zainstalować aplikację spoza Google Play, wówczas sprawdź, jakich uprawnień domaga się dana apka – np. czy odtwarzacz wideo będzie chciał mieć dostęp do zapisanych kontaktów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować program antywirusowy, który powinien wykryć i usunąć szkodnika. W sklepie Google jest ich pełno i można spotkać tu mobilne odpowiedniki wersji na PC, jak Avast czy 360 Mobile Security. Często jednak zdarza się, że wszczynają one fałszywy alarm – po zainstalowaniu antywirusa może okazać się, że program, jakiego używasz od miesięcy, zostanie uznany za szkodnika! W takich przypadkach możesz zignorować ostrzeżenie, jednak pamiętaj, że niektóre wirusy mogą ukrywać swoje szkodliwe działanie.

Jeżeli masz pewność, że na twoim urządzeniu z systemem Android zagościł wirus, a nie masz ochoty na przywrócenie ustawień fabrycznych, przełącz urządzenie do trybu bezpiecznego. W trybie tym aplikacje firm trzecich nie będą działać, a więc działania szkodnika również zostaną wstrzymane. Na większości urządzeń dostęp do trybu bezpiecznego pokazuje się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku zasilania.