Fałszywy artykuł nieudanego ślubu! Przez niego stracisz prywatne dane do logowania!

19 września 2017 Blog 0 komentarzy

W serwisie Facebook krąży fałszywy artykuł, odnoszący się do nieudanego ślubu. Kontrowersyjnie zbudowana treść zachęca do odczytu, ale gdy zechcemy bardziej się w niego zagłębić, stracimy prywatne dane do logowania na Facebooku.

fot. Paweł Kwiatkowski „Uważaj na co klikasz”.

Sposób oszustwa na tak zwane „fake newsy” powraca. Jest o nim bardzo głośno, ponieważ każdy, kto udostępnił ten post, nawet nie wie, że jego konto zostało shakowane! W jaki sposób? Gdy zechcemy odczytać artykuł lub zobaczyć materiał wideo odnoszący się do niego, odpowiednio zbudowany skrypt wskaże nam informacje o tym, że „limit został osiągnięty” i dlatego będziemy musieli zalogować się ponownie na Facebooku.

Wystarczy jedno złe kliknięcie oraz nieuwaga, aby stracić wszelkie nasze prywatne dane do logowania na konto. Strona logowania na Facebooku jest fałszywa! Gdy w formularzu już klikniemy na polecenie „Zaloguj”, oszuści będą mieli nasze dane do logowania, dzięki czemu zyskają nad nim kontrolę.

Istnieje również skrypt, który podpina się do naszego konta jako aplikacja, udostępniając upoważnienie konta do takich czynności jak:

  • Publikowanie artykułów za pośrednictwem naszego konta;
  • Wysyłanie wiadomości do znajomych;
  • Dostęp do naszych kontaktów;

To oszustwo rozprzestrzenia się samoistnie, ponieważ każdy, kto da się nabrać, straci swoje konto oraz jego konto zostanie wykorzystane do rozsyłania SPAMU z podobnymi „fake newsami”.

Podsumujmy więc, co stracimy, jeśli zechcemy zagłębić się w ten artykuł?

  • Stracimy dane do logowania się na konto ;
  • Nasze konto zostanie przejęte przez oszustów;
  • Z naszego konta zostaną rozsyłane na tablicy „fake newsy” o podobnej treści i celu publikacji;
  • Nasi znajomi będą otrzymywać wiadomości prywatne z treścią manipulacyjną.

Co powinniśmy zrobić? Zalecamy przeczytać nasz kolejny artykuł na temat bezpieczeństwa naszego konta oraz dodatkowych zabezpieczeń podczas logowania.