Czy urządzenia mobilne z Windows Phone są bezpieczne?

Pojawia się coraz więcej zagrożeń, ale Windows Phone jest wciąż bezpieczny. Mogą pojawiać się więc opinie, że na Windows Phone’a nie ma wirusów czy trojanów ze względu na mniejszą popularność niż konkurencyjnych platform. Nie jest to jednak prawda. Każdy zainfekowany smartfon jest cenny dla cyberprzestępcy. Tyle jednak, że często wolą oni iść po linii najmniejszego oporu. Omijanie zabezpieczeń Windows Phone nie jest prostą sprawą, więc wymaga zdecydowanie więcej czasu i pracy niż w przypadku Androida.

W dużej mierze wynika to z faktu, że platforma Microsoftu jest zamknięta, a treści które zasilają jej ekosystem są szczegółowo kontrolowane przez programistów giganta. Nie ma mowy tu o robotach, które sprawdzają aplikacje — każdy program czy gra są instalowane przez żywych ludzi i szczegółowo sprawdzane.

Microsoft i na to stara się zaradzić. W Windows Phone 8.1 pojawiły się więc nowe funkcje, które znacznie usprawniają korzystanie z sieci Wi-Fi. Dla użytkowników biznesowych przewidziano opcję VPN, która pozwala na łączenie telefonu z prywatnymi sieciami. Można tu korzystać nie tylko z usług dostarczanych przez Microsoft, ale również dowolnego innego VPN-a, który wykorzystuje firma. Nie bez znaczenia jest też Czujnik Wi-Fi, czyli nowa opcja automatycznie zarządzająca połączeniami z bezpiecznymi sieciami Wi-Fi. Nie ustrzeże nas ona przez skanowaniem naszej karty sieciowej, ale uniemożliwi połączenie się telefonu do niezaufanej lub niebezpiecznej sieci. Microsoft daje również dostęp do narzędzi, które pozwalają na lokalizację i czyszczenie zgubionych/skradzionych telefonów, która w standardzie dostępna jest w systemie.