Asystent pobierania

17 kwietnia 2015 Blog, Poradniki 0 komentarzy

Co to jest asystent pobierania? 

W skrócie jest to niewielka aplikacja, za pomocą której możemy pobrać z Internetu np. potrzebny nam program. W praktyce wygląda to tak, że najpierw ściągamy niewielki plik wykonywalny (*.exe), a później po jego uruchomieniu „dociągamy” to, na czym nam zależy. Wszystko wygląda pięknie, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem takie „udogodnienie” jakim jest asystent pobierania może być pomocne tylko pozornie!

Gdzie w takim razie tkwi problem? 

Zazwyczaj po uruchomieniu asystenta z dysku naszego komputera, jesteśmy prowadzeni przez szereg okien, w których klikamy w kolejne duże zielone przyciski z napisem Następny lub Next i oczywiście nie staramy się czytać, czego dokładnie dotyczy klikane potwierdzenie. Zanim dojdziemy do ostatniego okna, w którym faktycznie pobierzemy nasz plik, okazuje się że po drodze zaakceptowaliśmy szereg dodatkowych aplikacji (wtyczek do przeglądarek, toolbarów, spyware, adware i innych niechcianych programów), które zainstalują się w naszym systemie. Wtedy pozostaje nam już tylko wyszukanie tych aplikacji, które przez nieuwagę zainstalowaliśmy i ręczne, mozolne ich usunięcie. Jednak i to zadanie może się okazać niełatwe.

Jak uniknąć instalowania na dysku niechcianych aplikacji? 

Należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Czytaj wszystko zanim cokolwiek potwierdzisz.
  2. Nie klikaj automatycznie każdego zielonego przycisku (działanie asystenta przypomina zwykły proces instalacji aplikacji, z którym większość osób jest oswojona – pułapka!).
  3. Zwracaj szczególną uwagę na informacje pisane drobną czcionką.
  4. Rozwijaj dodatkowe opcje (typu: zaawansowane, dostosuj) po to, by sprawdzić czy nie są w nich zaznaczone niechciane aplikacje.
  5. Jeśli jest taka możliwość unikaj asystenta, wybierając po prostu bezpośredni link (tzw. direct link).
  6. Korzystaj ze stron, które pozbawione są wszelkich asystentów pobierania.